OUR BLOG

21 Bře 2018

Cambridge Analytica je mučedníkem samotného principu sociálních sítí

V posledních dnech ožila v médiích nová kauza ohledně zneužití osobních dat na Facebooku pro politické účely společností Cambridge Analytica. Ta údajně měla zneužít osobní data 50 milionů lidí, a to tím způsobem, že těchto 50 milionů lidí přes jakýsi kvíz, mělo povolit zmíněné společnosti přístup k údajům svým i svých přátel. Háček je v tom, že přesně na tomto principu je Facebook, i mnoho ostatních sociálních sítí, je postaven už od samého začátku. A teprve nyní se to považuje za zneužití osobních dat.

Chápal bych, kdyby se společnost nabourala do uživatelských účtů a vykradla jim například čísla kreditních karet. To je samozřejmě bezesporu kybernetický zločin. Ovšem pokud sociální sítě, už na základě své “sociální” podstaty sbírají data registrovaných uživatelů, kteří svá data navíc na sociální sítě vkládají zcela vědomě a dobrovolně, s nimiž potom sociální sítě dále pracují podle pravidel používání a případně je předávají na základě povolení uživatelů dále, postrádám aspekt “zneužití” těchto dat.

Celé je to o tom, že společnost Cambridge Analytica údajně nabídla prostřednictvím svého kvízu uživatelům, aby se společností sdíleli některé údaje ze svého profilu vč. údajů o svých přátel. Je to zcela standardní proces, který využívají nejrůznější mobilní i webové aplikace, aby byly například schopny aplikaci uživateli přizpůsobit podle jeho potřeb a zpřístupnit mu všechny funkce. Cambridge Analytica ovšem tyto sdílené údaje, které obsahovaly pravděpodobně popis a schéma chování uživatelů, styl jejich vyjadřování v příspěvcích, záliby a zájmy, sledované stránky apod., použila pro tvorbu psychologických modelů. Následně pak na základě těchto modelů byla společnost schopna cílit na uživatele obsah na míru, aby přeorientovali jejich politické preference.

Podobná strategie se využívá v marketingu snad od jeho počátku. Vždy jde přeci o zasažení relevantních lidí, v kterých je nutné vzbudit potřebu nebo touhu po produktu či službě, případně ovlivnit jejich nákupní preference. Totéž se samozřejmě přeneslo do digitálního marketingu a sociální sítě tomu skvěle nahrávají. Naprosto přesně to popsal ve svém článku iRozhlas.cz: “Celá síť (pozn. Facebook) je vlastně obří sběrna dat o vašem chování na internetu, která mu navíc dobrovolně předáváte.”. Cambridge Analytica tedy nedělá nic, co byli nedělali i ostatní už několik desítek let. Pouze využila možností, které sociální sítě nabízejí, které jsou jejich samotnou podstatou a na kterých vznikly. Je to vlastně i jeden z důvodů jejich globálního rozmachu, protože bez sběru a sdílení dat, by to žádné sociální sítě nikdy nebyly.

Aleš

aleskyr_admin

Digitální nadšenec, začínající rádoby spisovatel, pacifista, spíše vinař, fanoušek vědy, rekreační sportovec, ateista, příležitostný pankáč a bývalý hráč World of Warcraft.

Napsat odpověď nebo komentář